Lenovo njoftoi kompjuterin e parë 5G, në bashkëpunim me Qualcomm

0
52

Në Computex, Qualcomm dhe Lenovo njoftuan kompjuterin e parë Windows 10 me lidhjen 5G.

Është ndërtuar në platformën Snapdragon 8cx 5G të Qualcomm, e cila u njoftua për herë të parë në Kongresin Mobil Botëror këtë vit.

Procesori përfshin modemin Snapdragon X55 5G, i cili hap disa mundësi të reja në krahasim me X50 më të vjetër. Nuk ka nevojë për një modem sekondar 4G LTE më.

X55 mbështet shpejtësinë e shkarkimit deri në 2.5Gbps për kategorinë 22 LTE, kështu që ju jeni gjithmonë të konektuar.

“Në Lenovo, ne nuk bëjmë inovacione për hir të teknologjisë. Gjithçka që bëjmë është për të përmirësuar përvojën e njerëzve”, tha Johnson Jia, nënkryetar i lartë dhe menaxher i përgjithshëm, në Lenovo.

“Me 5G të vërtetë në një PC, gjithçka është për të kënaqur nevojën e përdoruesit për shpejtësi: transferime më të shpejta të dokumenteve dhe transmetim në 4K, 8K dhe madje AR / VR; video biseda me cilësi më të shpejtë dhe më të mirë në ekran; 5G përdoruesit e PC-së në botë do të kursejnë kohë, do të jenë produktiv dhe do të marrin argëtim online pothuajse kudo, në çdo kohë “.

Snapdragon 8cx u njoftua në Snapdragon Tech Summit, duke premtuar performancë ekstreme.

Ka për qëllim të konkurrojë me Core i5 të Intel, dhe nuk do të shitet deri në festat e fundvitit. Është gjithashtu procesori i parë i laptopëve 7nm në botë, që paketon tetë bërthama Kryo 495 dhe një Adreno 680 GPU. /Telegrafi/

Leave a reply